Popis
Dvě části vyškovského zámku, Starý a Nový zámek, jsou majetkově i funkčně odděleny. Zatímco v první provozuje své expozice Muzeum Vyškovska, jehož zřizovatelem je Jihomoravský kraj, Nový zámek patří městu Vyškovu a část jeho prostor se nyní pronajímá k různým účelům.
Zastupitelstvo města nejprve na podzim 2019 schválilo záměr pořízení Generelu obnovy Nového zámku včetně obnovy barokního sálu, v prosinci pak proběhl výběr zhotovitele. Město tak má za sebou první fázi: předání zpracovaného generelu využití (duben 2020). Jedná se o koncepční materiál, který je podkladem pro další projektovou přípravu obnovy Nového zámku a dalších přilehlých ploch a budov. Projektová dokumentace pro stavební povolení je bezpodmínečným předpokladem pro případné získání dotačních prostředků z fondů EU v období 2022-2027.
Generel řeší statické zajištění a obnovu budovy s tím, že v 1. a 2. nadzemním podlaží má být zřízena expozice moderní armády a ve 3. a 4. obnoven někdejší sál. Dále do budoucna generel předpokládá zejména dostavbu zámku, adaptaci areálu pivovaru a rekonstrukci zámecké zahrady v někdejším rozsahu, tj. až po sídliště Palánek. Expozice moderní armády bude nicméně potřebovat další rozvojové prostory jiného než zámeckého typu na rozměrnější exponáty. Ideální se pro ně jeví sousední část nevyužívaného pivovaru pocházející z počátku 20. století. Ta by mohla být dostavbou propojena s Novým zámkem.
Veřejný přínos
Vyškovský zámek spolu se zámeckou zahradou byl svého času perlou Moravy srovnatelnou s Kroměříží nebo Slavkovem u Brna. Součástí záměru je právě i koncepční rehabilitace barokní zámecké zahrady, přičemž doplnění o zaniklé části, zejména zahradnictví a oranžerie, by také vyžadovalo využití části areálu pivovaru, která by se stala součástí veřejného prostoru. Areál stojí přímo v centru města a měl by se stát dalším turistickým lákadlem. Obnova by probíhala v několika etapách, pochopitelně pomocí dotačních titulů.